Volejte
481 005 781

Málo paměti

V mnohých případech dochází k tomu, že uživateli po čase využívání telefonu dojde paměť v chytrém telefonu a telefon se pak začne sekat případně rovnou hlásí, že je v zařízení málo paměti. Co dělat a jak se zachovat Vám nyní popíšeme.

V prvý řadě je třeba si určit k čemu je telefon vlastně určen a zda-li je na to uzpůsoben. Pokud má telefon sloužit pouze k telefonování a základním činnostem (málo fotit, základní prohlížení internetu a email), tak zde stačí si Vaše dokumenty zazálohovat na externí paměť (PC, HDD - harddisk, flashdisk apod.) a dokumenty následně vymazat z telefonu případně obnovit tovární data (dochází ke kompletnímu smazání dat z telefonu). Telefon se pak kompletně vymaže a paměť bude nově nastavena. V telefonu si lze pak nově nastavit aplikace, které využíváte na plno a staré již není třeba stahovat (méně využívané).

Každý chytrý telefon pak ke svému klidnému chodu potřebuje i část volné paměti pro ukládání dat do systémové paměti (prohlížení internetu, rychlejší načítání aplikací apod.). K číštění systémové paměti pak slouží další aplikace příkladem Clean Master, avšak i to je pak na úkor dalšímu snížení paměti.

V případě, že Váš chytrý telefon chcete využívat na plno, je třeba si připravit i dostatečnou externí paměť (paměťovou kartu). Paměťové médium pak slouží pro uložení dokumentů, fotek z fotoaparátu či jako přenosný flashdisk. Pro telefony vyšších tříd doporučujeme využívat větší kapacitu z důvodu, že takové telefony většinou mají kvalitní fotoaparáty a fotky pak dosahují několika megabytů (MB) a telefon je pak rychle zahlcen daty. Proto je zde slot pro kartu, tu je dobré využívat od prvního spuštění telefonu, data se pak rovnou ukládají na kartu.

Pokud využíváte více aplikací, tak pozor, u většiny telefonů (převážně u starších - dle systému) nejde kompletně aplikace přesunout na paměťovou kartu. Sice existují aplikace, které je dokáží přesouvat, ale ve většině případů dochází pouze k rozdělení aplikace, kde systémová část stále zůstává v telefonu a Vy si tak moc nepomůžete s jejím přesunem na kartu. Kompletní přesun aplikací zvládne příkladem telefon Samsung Galaxy S7 či S7 Edge, který toto má již v základu a je na přesouvání aplikací do dalších pamětí uzpůsoben (vyšší verze OS Android). Proto je třeba si vybrat jaký aplikace v telefonu budete mít a které můžete "oželit".


Smazali jste data a i tak s pamětí si nestačíte?

Další možností jak zvýšit paměť je zablokování či odinstalování zbytečných aplikací, které Vy jako uživatel vůbec nevyužíváte. Pozor však u tohoto kroku na neznalost aplikací, v případě odebrání důležité aplikace telefon může vykazovat nestabilitu systému!

Odinstalování aplikačí či jejich zakázáním navýšíte jak paměť tak i Vás již nemusí trápit neustálá aktualizace daného programu.

Příklad odebírání aplikací (OS Android 5.0.1):

Nastavení -> Další -> Správce aplikací -> Vše

Pokud nestahujete knihy z Google Play -> Vymazat Data (ok) -> Odinstalovat aktualizace (ok) -> Odinstalovat -> Zakázat (ok - dojde k vypnutí aplikace) -> Zobrazit oznamování (vypnout)

Jen v této aplikaci se ušetřilo v tomto případě 17,8 MB místa, když se toto zopakuje i u dalších aplikací (Filmy Google Play, Hangouts, Hudba Google Play, Kiosek Google Play apod.), může se celkový součet dostat i na několik desítek či stovek MB, vždy však záleží u jakého modelu.

   

   


Mohlo by Vás zajímat