Volejte
481 005 781

Virus v telefonu? Ano, je to možné!

Virus v telefonu? Ano, je to možné!

V dnešní době moderních telefonů a dokonalosti operačního systému se vyvíjejí i virové aplikace či virové „hlášky“, avšak zatím zůstává posledním článkem samotný uživatel.

Jak se tedy chovat na internetu a k jednotlivým aplikacím?

Vždy je třeba si dávat pozor, jakou aplikaci si do telefonu stahujete a zda-li se jedná o důvěryhodný zdroj. Při nainstalování pochybné aplikace může dojít pak i k instalaci škodného viru, který může způsobit nepěkné chování telefonu. Buď ukončováním aplikací, „padáním“ softwaru, či spouštěním nechtěných či nevhodných (mravně) aplikací.

Dále pak je třeba si dávat pozor, jaké odkazy v prohlížeči otevíráte a co na Vás „vyskočí“ v prohlížeči. Nejběžnější virovou hláškou jsou vyskakovací okna, které když uživatel „odklikne“ s domněním, že je zavře, tak dochází k instalaci nevyžádaného obsahu. Vyskakovací okna mají různou podobu, ať už nabádají k „pročištění“ telefonu od virů, či je uživatel výherce atd.

Malware - virus v telefonu Malware - virus v telefonu

Pravidlem však je, že Vám telefon nikdy sám nenahlásí, že se jedná o samotný virus, ani když budete mít v telefonu antivirový program. Sám jej v telefonu vlastním (Avast) a nikdy mi program nenahlásil, že stránky mají pochybný obsah, či mě sám program neupozornil, že dané vyskakovací okno je virus (malware) a to mám i placenu verzi.

Malware - virus v telefonu Malware - virus v telefonu

Tedy instalací těchto obran si uživatel moc nepomůže. Takže když uživatel odklikne hlášku, pak může být problém. Nejlepší obranou je danou hlášku ukončit buď tlačítkem „zpět“ či zavřít danou stránkou v prohlížeči nebo relaci rovnou ukončit.

Jedině obezřetným chováním uživatel uhlídá svůj telefon od nežádoucích malware. Dávejte si tedy pozor na svůj telefon!