Volejte
481 005 781

Xiaomi Mi 9/9SE/9T

Srovnání telefonů Xiaomi Mi 9/9SE/9T

Xiaomi Mi 9

Xiaomi modely Mi 9, Mi 9T a Mi 9 SE

Xiaomi Mi 9 je vlajkový model za rok 2019. Tento telefon nabízí špičkové specifikace, které můžeme u vlajkových modelech najít.

Na první pohled můžeme vidět krásně čitelný Samsung AMOLED Full Screen displej s nádhernými barvami a vysokou odolností Gorilla Glass 6. Přední stranu tvoří displej s minimálními černými rámečky a uprostřed v horní části malinký výřez pro přední fotoaparát. Pod displejem se nachází čtečka otisku prstů. Při testování čtečky otisků prstů jsem si všiml, že pracovala velmi rychle, ale někdy se stalo, že čtečka nerozpoznala můj prst.

Na bočních stranách má telefon hliníkové rámečky. Na spodní straně najdeme kvalitní reproduktor s mikrofonem a vysokorychlostní USB-C port.

Telefon umožnuje vysokorychlostní bezdrátové nabíjení. Na obou bočních stranách se nachází celkem 4 tlačítka a slot pro nano dual-SIM (telefony řady Xiaomi Mi 9 neobsahují slot pro SD karty). Na pravé straně můžeme najít tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Na levé straně se nachází programovatelné tlačítko, se základním nastavením jako Google asistent a slot pro dual-SIM. Na horní straně můžeme najít jen infračervený port, pro ovládání televizorů, projektorů atd. Na zadní straně můžeme vidět skleněné záda s odolností Gorilla Glass 5. Ze specifikace vyplívá, že by displej měl být odolnější než zadní strana.

Telefon se prodává ve 3 barevných provedení (Lavender Violet, Ocean Blue a Piano Black).

Xiaomi mi 9 disponuje trojitým AI fotoaparátem s vynikajícími výsledky v benchmarku DxOMark. Fotografování s Xiaomi mi 9 bylo naprosto úžasné, protože fotky byly vždy krásně ostré a na výběr jsem měl hned z několika režimů, jako například širokoúhlý mód, portrét mód atd.

O výkon a plynulost systému se pak stará rychlý procesor Snapdragon 855, který si poradí s každou aplikací a zajistí tak bleskový výkon. Po grafické stránce Xiaomi Mi 9 obsahuje výkonný grafický chip adreno 640, který si poradí i se složitějším vykreslováním. Všechny testované Xiaomi mi 9 modely běží na androidu 9 s nadstavbou miui, která je ve verzi 10.3.

V Xiaomi mi 9 najdeme snad všechny standardy, jaký by měl vlajkový model za rok 2019 obsahovat, jako například Bluetooth 5,0. Xiaomi mi 9 se prodává hned v několika variantách, a to s úložištěm o 64 GB nebo 128 GB a pamětí RAM o 6GB nebo 8GB. Pro zajímavost stojí zmínit, že existuje i speciální edice, která se jmenuje Xiaomi mi 9 Explorer edition a její záda jsou průhledné a obsahuje 256GB úložiště a neuvěřitelných 12GB paměti RAM.

Xiaomi mi 9 se svojí váhou 173 gramů působí v ruce příjemně a je dobře vyvážen. V balení najdeme jehlu pro vysunutí slotu pro SIM-katy. Dále najdeme redukci z USB-C na Jack 3.5, nabíjecí kabel s evropským adaptérem (žádná redukce z Číny) a průhledný silikonový obal. V poměru cena/výkon hodnotím tento smartphone velmi kladně a vřele bych ho uživatelům doporučil.

Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9SE

Xiaomi Mi 9SE je menší verze vlajkového modelu Mi 9. To znamená, že telefon je nejen menší, ale má i slabší procesor a neumožňuje bezdrátové nabíjení. Telefon má také hranatější konstrukci, díky které padne lépe do ruky. Smartphone mi díky jeho konstrukci připadal i o něco hlasitější a ve výsledném testu reproduktoru zvítězil nad Xiaomi Mi 9 a Xiaomi Mi 9 T.

Xiaomi Mi 9 SE postrádá na levém boku 4. programovatelné tlačítko. Fotoaparát je o něco horší a postrádá možnost nahrávání v 4k v 60 FPS. Telefon je jinak stejný jako Mi 9.

Systém a samotný běh smartphonu je plynulý a na žádný zádrh jsem nenarazil, a to ani při několika aplikací spuštěných najednou. Telefon pohání procesor střední třídy snapdragon 712. Po grafické stránce Xiaomi Mi 9 SE obsahuje grafický chip adreno 616, který není tak výkonný jako adreno 640, ale i tak si poradí s hrami se složitějšími grafickými úlohami.

Displej pokrývá o něco méně odolné Gorilla glass 5. Smartphone bohužel neobsahuje notifikační LED diodu, což mi přijde škoda, že ji výrobce neumístil. V balení najdeme stejné věci jako u Xiaomi Mi 9. Jediným rozdílem je, že dodávané silikonové pouzdro není průhledné, ale černé.

Xiaomi Mi 9T

Xiaomi mi 9T (Redmi k20) je nejnovější smartphone od firmy Xiaomi. Xiaomi Mi 9T je ve stejném těle jako Xiaomi Mi 9. Rozdíly na jeho konstrukci jsou v přidaném konektoru jack 3,5 a o vysouvací přední kameru, díky které nemá telefon žádný výřez v displeji. 4té tlačítko tu však jako u Xiaomi Mi 9 SE bohužel nenajdeme.

Fotoaparát se tu nachází uprostřed zadní konstrukce a mě osobně přišel velmi nepraktický, protože se mi pořád jedním prstem zakrýval.

Xiaomi Mi 9T má ze všech modelů nejdelší výdrž baterie, a to 4.000 mAh na druhou stranu neumožňuje bezdrátové nabíjení.

Telefon se prodává ve třech rozdílných barevných provedeních (černé, červené a modré).

Mě osobně se nejvíc líbí červené a modré zpracování. Xiaomi Mi 9T existuje i ve verzi „ pro“ a ta přináší stejný procesor jako Xiaomi Mi 9. O základní verzi pak můžeme říct, že procesor a grafický čip jsou výkonnostně mezi Xiaomi Mi 9 a Mi 9 SE.

Displej pokrývá Gorilla glass 5, který najdeme také u Xiaomi Mi 9 SE. Xiaomi Mi 9T má spolehlivější čtečku otisků prstů v displeji než Xiaomi Mi 9 nebo Mi 9 SE. Telefon mi díky výsuvné kameře přišel nevyvážený a měl tendenci se převracet dopředu.  Výsuvná přední kamera má funkci, která umožňuje se sama při pádů zavřít, takže se nemusíte bát, že by se vám kamera ulomila. Xiaomi Mi 9T je jenom o 18 gramů těžší, ale při delším používání mi přišel až moc těžký. V balení zde najdeme pěkný černý kryt z TPU plastu.

Fotografický test

Xiaomi Mi 9 fototest 1 Xiaomi Mi 9 fototest 2

Xiaomi mi 9 v portrét režimu a zaostření s pomocnou úpravou umělé inteligence.

Xiaomi Mi 9 SE fototest 1 Xiaomi Mi 9 SE fototest 2

Xiaomi Mi 9 SE v portrét režimu a zaostření s pomocnou úpravou umělé inteligence.

Xiaomi Mi 9T fototest 1 Xiaomi Mi 9T fototest 2

Xiaomi mi 9T v portrét režimu a režim zmenšení na 0,6.

Rekapitulace a hlavní rozdíly

 XIAOMI

Mi 9

Mi 9SE

Mi 9T

Poznámky

Zpracování

9* z 10*

8* z 10*

8* z 10*

Xiaomi Mi 9 má podle mého názoru nejhezčí a nejlepší zpracování z této trojice. Vadí mi, že u všech modelů se snadno zanechávaly otisky na zadní částí. U Xiaomi Mi 9SE jsem byl lehce nespokojený s konstrukcí, hrany smartphonu byly docela ostré. Xiaomi Mi 9T má stejné tělo jako Mi 9, ale umístění fotoaparátu je nepraktické, protože mi často prst zakrýval dolní senzor. Těžiště u Xiaomi Mi 9T nebylo vyrovnané a smartphone se mi chtěl pořád převracet dopředu.

Funkce

9,5* z 10*

8* z 10*

9* z 10*

Při ohledu na všechny modely je vítězem Xiaomi Mi 9, protože podle mého názoru obsahuje nejvíce funkcí. Na druhém místě je pak Xiaomi Mi 9T, který mě zaujal se svou vysouvací přední kamerou. U Xiaomi Mi 9T mi asi nejvíce chybí bezdrátové nabíjení. Tento souboj zcela prohrál podle mého názoru Xiaomi Mi 9Se, který nemá led diodu, také chybí výsuvná přední kamera a ani nepodporuje bezdrátové nabíjení.

Fotoaparát

a kamera

9,5* z 10*

9* z 10*

9* z 10*

Nejlépe fotí podle mého testu Xiaomi Mi 9. Fotografie pořízené z Xiaomi Mi 9SE a Mi 9T vypadaly shodně. Jediný Xiaomi Mi 9 podporuje nahrávání ve 4k v 60 FPS.

Rychlost systému

10* z 10*

7,5* z 10*

8,5* z 10*

Při náročném testu aplikací, multitaskingu, hraní her a testu v benchmarku, zvítězilo Xiaomi Mi 9. Mi 9T mělo horší skóre v benchmarku a při několika otevřených aplikací najednou měl telefon zádrhy. Xiaomi Mi 9SE skončila s nejnižším skóre v benchmarku a měla stejné problémy jako Xiaomi Mi 9T.

Doba použití na jedno nabytí

7* z 10*

8* z 10*

9* z 10*

Xiaomi Mi 9 a Mi 9 SE mi vydržely asi jeden a čtvrt dne při běžném používaní. Xiaomi Mi 9 T mi vydrželo něco přes jeden a půl dne používání. Naštěstí se telefony bleskově dobíjí, takže jsem nechal telefony něco kolem 20 minut na nabíječce a dostal jsem půldenní výdrž baterie.

Zvuk

8* z 10*

8,5* z 10*

8* z 10*

Reproduktor ve všech testovaných modelech je stejný, ale díky konstrukci Xiaomi Mi 9 SE, hrál tento model nejhlasitěji a nejkvalitněji.

Váha

6,5* z 10

8* z 10*

4* z 10*

Tuto kategorii jsem bral v poměru velikost/váha. Nejlehčí byl tedy model Xiaomi Mi 9 SE pak Xiaomi Mi 9, který mi nepřipadal těžký a potom Xiaomi Mi 9T, který po delším používání působil opravdu jako těžký.

Čtečka otisků prstu

v displeji

9,5* z 10*

9,5* z 10*

10* z 10*

Nejrychlejší čtečku otisků prstů má Xiaomi Mi 9T, protože na mě působila nejrychleji a nejpřesněji. Čtečka otisků prstů u Xiaomi Mi 9 a 9SE byla méně přesná, ale také fungovala bez problémů.

Cena\Výkon

10* z 10*

8* z 10*

4* z 10*

Absolutně v této kategorii vyhrává model Xiaomi Mi 9, protože je to správná vlajková loď za cenu okolo 11 000,- Kč. Na druhém místě skončilo v této kategorii Xiaomi mi 9 SE, které si můžeme pořídit s cenou okolo 8 000,- Kč. Na posledním místě skončil Xiaomi Mi 9T, který se v ČR prodává velmi draze. Je asi o 500,- Kč levnější než vlajkový model Xiaomi Mi 9, ale výkonem je o 1/3 slabší.

 

Odolnost

9* z 10*

7,5* z 10*

7,5* z 10*

Za velké plus považuji použití Gorilla glass 6 v modelu Xiaomi Mi 9. Trošku zklamání je, že skleněná záda u všech modelů jsou ze skla a snadno se poškrábají.

Celkové hodnocení

8,8*

8,2*

7,7*

Osobně musím vyčíst všem třem Xiaomi smartphonů, že jejich záda jsou velmi nepraktické, protože zanechávají otisky na svém povrchu. Po mém testování jsem se rozhodl, že absolutním vítězem je Xiaomi Mi 9, protože je velmi praktický a má nejvíc funkcí ze všech testovaných modelů. Na druhém místě jsem zařadil Xiaomi Mi 9 SE, protože je o 1/3 levnější a stále toho dost umí a výkonově je pak za cenu okolo 8 tisíc dobrá volba. Na třetím místě u mě skončil poslední z trojice testovaný smartphonů, a to Xiaomi Mi 9T. Problém u tohoto smartphonu je asi cena a tíha celého zařízení. Výkonnostně je na tom někde mezi Xiaomi Mi 9 a Mi 9 SE. Tento model mi nedává moc smysl, avšak Xiaomi Mi 9T pro verzi bych doporučil, pokud by byla v ceně na českém trhu do 11 000 Kč, jinak tento smartphone si najde oblibu hlavně u lidí, kteří si potrpí na konektoru jack 3,5, krásným displejem bez výřezu a baterií na jeden a půl dne.

 

Autor: Adam Sýkora

zdroje :


Mohlo by Vás zajímat